Momenteel worden er 3 verschillende Corona vaccins gebruikt in Nederland. Dit zijn ze:
- Moderna
- AstraZeneca
- BioNTech/Pfizer (Comirnaty)
Werking van de Corona vaccins
Ons immuunsysteem beschermt ons lichaam tegen het ziek worden door onder andere een bacterie of virus. De meeste infectieziekten (virus of bacterie) krijg je maar een keer. Mocht je het toch een 2de keer krijgen, dan wordt je daar vaak minder ziek door. Dit komt doordat het lichaam antistoffen aanmaakt tegen het virus of de bacterie. Bij een vaccin wordt het lichaam ook getriggerd om de antistoffen aan te maken, maar dan zonder dat je ziek wordt. Door het toedienen van het Corona vaccin gaat het lichaam dus antistoffen aanmaken tegen COVID-19 (SARS-CoV-2). Zo wordt de kans dus een stuk kleiner dat je er ziek van wordt mocht je het krijgen.
RNA-vaccins en Vector-vaccins
In Nederland kennen we 3 vaccins, en dat zijn de Moderna, de AstraZeneca, en de BioNTech van Pfizer. Het type vaccin kunnen is in 2 groepen onder te verdelen, namelijk:
- RNA vaccins
- Vector vaccins
RNA vaccins
De BioNTech vaccin van Pfizer en het Moderna vaccin zijn van het RNA type. Een RNA vaccin bevat een vetbolletje met instructiecode welke het immuunsysteem vertelt dat het antistoffen moet gaan aanmaken.
Vector vaccin
Het AstraZeneca vaccin is een Vector vaccin. Een Vector vaccin bevat een onschadelijk gemaakt verkoudheidsvirus welke zich niet meer kan vermenigvuldigen. Het virus bevat tevens een instructiecode welke het immuunsysteem vertelt dat het antistoffen moet gaan aanmaken.
Werkzame stoffen en hulpstoffen per vaccin
AstraZeneca
Werkzame stof:
- RECOMBINANT CHIMPANSEE ADENOVIRUS VECTOR CODEREND VOOR WEESFSELPLASMINOGEENACTIVATOR SIGNAAL PEPTIDE-SARS-CoV-2 SPIKE GLYCOPROTEÏNE FUSIE EIWIT
Hulpstoffen:
- DINATRIUMEDETAAT 2-WATER
- ETHANOL
- HISTIDINE, (L-)
- HISTIDINEMONOHYDROCHLORIDE 1-WATER (L-)
- MAGNESIUMCHLORIDE 6-WATER (E 511)
- NATRIUMCHLORIDE
- POLYSORBAAT 80 (E 433)
- SACCHAROSE
- WATER VOOR INJECTIE
Moderna
Werkzame stof:
- ENKELSTRENGS, 5-CAPPED MESSENGER-RNA (mRNA) GEPRODUCEERD MET BEHULP VAN EEN CELVRIJE IN-VITROTRANSCRIPTIE VAN DE OVEREENKOMENDE DNA-SJABLONEN, CODEREND VOOR HET VIRALE SPIKE (S) PROTEINE VAN SARS-CoV-2
Hulpstoffen:
- 1,2-DIMYRISTOYL-RAC-GLYCERO-3-METHOXYPOLYETHYLEENGLYCOL-2000
- 1,2-DISTEAROYL-SN-GLYCERO-3-PHOSPHOCHOLINE
- AZIJNZUUR (E 260)
- CHOLESTEROL
- HEPTADECAAN-9-YL 8-((2-HYDROXYETHYL)(6-OXO-6-(UNDECYLOXY) HEXYL) AMINO) OCTANOAAT
- NATRIUMACETAAT 3-WATER (E 262)
- SACCHAROSE
- TROMETAMOL
- TROMETAMOLHYDROCHLORIDE
- WATER VOOR INJECTIE
BioNTech
Werkzame stof:
- TOZINAMERAN
Hulpstoffen:
- ((4-HYDROXYBUTYL)AZAANDIYL)BIS(HEXAAN-6,1-DIYL)BIS(2-HEXYLDECANOAAT)
- 1,2-DISTEAROYL-SN-GLYCERO-3-PHOSPHOCHOLINE
- 2-[(POLYETHYLEENGLYCOL)-2000]-N,N-DITETRADECYLACETAMIDE
- CHOLESTEROL
- DINATRIUMWATERSTOFFOSFAAT 2-WATER (E 339)
- KALIUMCHLORIDE
- KALIUMDIWATERSTOFFOSFAAT 0-WATER (E 340)
- NATRIUMCHLORIDE
- SACCHAROSE
- WATER VOOR INJECTIE
Lees hier meer over de mogelijke bijwerkingen van de vaccins.
Lees hier meer over de Corona thuistest.